"Ölüm olsa sonumuz, Ankara'dır yolumuz!"

dermankayseri

Er
Bonushood Fedaisi
Büyük Madenci Yürüyüşü 4-8 Ocak 1991

18 Ağustos 1988 günü bayram arifesinde Zonguldak, Kilimli Maden Ocağı'nda çalışan işçiler mesai bitiminde soyunma odasına döndüklerinde dolaplarının yerlerinde olmadığını görür. Kilimli'deki baca ağzı kapatılmış ve ocak, Karadon bölgesinde işleyen diğer madene taşınmıştır. Gösterilen neden ocaktan yeterli verimin alınamadığıdır. Çok geçmeden, İhsaniye, Çaydamar ve Dilaver Ocakları da kapatılır. Zonguldak'ta üretim düşer ve kâr miktarı da bu yüzden azalır.

Bu durum işçi sınıfına göre, üretimin bilinçli olarak düşürülmesi, işletmelerin zarar ettirilmesi ve özelleştirmenin önünün açılmasıdır[1]. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ise 28 Kasım 1990 tarihli konuşmasında şunları söylemektedir:

Zonguldak kömür havzasında işçiye verilen ücret, sattığınız kömürün bedelini karşılamıyor… Zararı 500-600 milyarı buluyorsa yarın yüzde 60 zam verdiğiniz zaman bu açık, bu zarar 1 trilyonun üstüne çıkar. Kim ödeyecek bu parayı. Devlet baba ver bakalım diyecekler. Devlet nasıl verecek? Ya vergileri arttıracak ya da para basacak…Üretim olmayan yere haddinden fazla para verirseniz enflasyonu körüklersiniz.

Zonguldak halkı, belki de geri dönüşü olmayan bir yola girecektir...

48 bin işçi yollara düşecektir.Kadınları , çocukları....
"Ölüm olsa sonumuz, Ankara'dır yolumuz!"

Bir Madenci şarkısınının bir kısmını sizlerle paylaşmak istedim.

yerin derinliklerinden geldiler
ellerinde susmak bilmeyen bir yeraltı güneşiyle
ne kadar diplere bastırılsa
o kadar boğulmak bilmez yankısıyla yüreklerinin
ağır ağır geldiler...
sonra hergün geldiler artarak geldiler
kadınları çocukları ve alkışlarıyla
yoğurt mayalar gibi geldiler
pişkin ekmekleri bölüp de paylaşır gibi
su gibi ateş gibi
her gün yeni ağızlar eklendi ağızlarına
yeni yollarla tanıştı ayakları
her gün yeni kabuklar çatladı
yeni kulaklar işitmeye başladı söylediklerini
bir kent oldular sonunda
ve adını değiştirdiler ülkenin .

Grup yorum'dan şarkının tamamını dinlemek için.
You do not have permission to view link Giriş yap veya üye ol.

Bir madenci şehri Zonguldaklı olmaktan ve bir süre içinde olsa madenci olmaktan ,
devrimci madencilerle tanışıp onlarla yol almaktan her zaman gurur duydum.
İşe başladığım arkadaşımı göçükte bıraktım seni unutmadım kardeşim benim.***8203;

Konuyu Görüntüleyen Kullanıcılar(Toplam:0) Üyeleri Gör